بازاریابی یا فروش کدام مهم تر است؟ در اصطلاح عامه، خیلی اوقات واژه بازاریابی و فروش معادل یک سایر کاربرد می شود اما راستی این است که این دو با یکدیگر متفاوت هستند.

در ادبیات کسب وکار، فروش به تبادل محصولات و خدمات در ازای پول گفته می شود، درحالی که بازاریابی اصطلاح گسترده تری است که دربرگیرنده زنجیره ای از فعالیت هایی همچون تحقیقات بازار، پیشنهادات ویژه ی فروش و فروش می شود. بازاریابی بر نیازهای مشتری ها تمرکز می کند در حالی که فروش بر نیازهای شرکت تأکید اکثریت دارد.

اگر یک کسب وکار کوچک یا میانه داشته باشید، احتمالاً فرق چندانی بین تقسیم بازاریابی و فروش قائل نیستید، چون نیروی کافی برای تمرکز جداگانه بر روی این دو تقسیم ندارید. به علاوه، فکر نمی کنید که این دو تفاوت چندانی با هم داشته باشند. اگر این حرف صحیح است، باید به شما خبری بدهم: بازاریابی و فروش با یکدیگر فرق بسیاری می کنند و در نتیجه، بیچارگی به تخصص های متفاوتی دارند. اگر پیمان باشد دسته مارکتینگ فقط با قصد افزایش فروش فعلی گردانیدن شود، کارکرد آن به حمایت از فروش با یک تمرکز داخل شرکتی محدود خواهد شد. ولی اگر مارکتینگ جایگاه خود را در تیم مدیریت پیدا کند، می تواند تبدیل به یک المان رشد خوب با تمرکز برون شرکتی شود که فروش شما را هم افزایش می دهد.

پس بهتر است به جای اینکه بازاریابی و فروش را یکپارچه کردن کنید، دو دسته جداگانه برای آن ها در عقیده بگیرید و کاری کنید که این دو دسته به نکوداشتن یکدیگر را پشتیبانی کنند. به این ترتیب تضمین رشد تجارت شما اغلب خواهد بود.

فرق بین بازاریابی و فروش در ایران

هدف اصلی در بازاریابی، پاسخگویی به نیازهای مشتری و راضی نگه داشتن او از راه فراهم کردن محصولات موردنیاز اوست. به بیان دیگر در بازاریابی به پیگیری برآورده کردن نیازهای مشتری به شکلی سود آور هستیم. از جانب دیگر در فروش، در این صددیم تا مشتری ها را ناچار نماییم که محصولات یا خدماتی را که از طرف شرکت به آن ها پیشنهاد می شود، خریداری کنند.

فروش بخشی از بازاریابی است و به شدت با آن در هم آمیخته است، به طوری که برای بسیاری از افراد تشخیصِ تفاوت های آن ها پیشه کاستی است. با وجود این فاصله ی زیادی میان بازاریابی و فروش هستی دارد.

فروش = محصولی که موجود است را بفروشید
کار تقسیم فروش ساده است: این بخش باید آنچه موجود است را تبدیل به پول نقد کند. که یعنی سرنخ های فروش را تبدیل به مشتریانی می کند که به شرکت شما پول می دهند و اینکار، با تعامل سر راست با مشتریان بالقوه برای متقاعدسازی آن ها به خرید سپریدن می شود.

از نظر کاتلر بازاریابی، فروش نیست بلکه فروش جزء کوچکی از مجموعه عظیم بازاریابی است هرچند فروش بخشی از بازاریابی است. فروش از تو به خارج می نگرد. این مفهوم از کارخانه آغاز می شود، به محصولات و کالاهای موجود کمپانی پروا دارد و به تعقیب کسب فروش سودآور است که تبلیغات قابل ملاحظه را می طلبد.

تعریف فروش
فروش عبارت است از فعالیتی که در طی آن مالکیت محصول از تولید کننده به توزیع کننده، از توزیع کننده به عمده فروش، از عمده فروش به خرده فروش و از خرده فروش به مصرف کننده ی پایانی منتقل می شود و در ازای آن پول یا هر چیز باارزش دیگری پرداخت می شود و هدفِ آن افزایش درآمد است. این فرایند نخست پیمان نامه میان خرده فروش و مشتری است.

هر تجارتی دارای محصولات و خدمات مشخصی است که باید به فروش برسند. به این منظور، فروشندگان باید یک رابطه کم و بیش با مشتری (و گاهی همکاران) داشته باشند، راه فروش را هموار کنند، مخالفت های مشتری را از بین ببرند و در باره قیمت و شرایط فروش چانه بزنند. معمولاً هم بعد از فروش باید مطمئن شوند که سایر نیروهای کمپانی این دربایستن مشتریان را برآورده می کنند.

تفاوت بازاریابی و فروش
چرخه ی فروش
در هر تلاشی در جهت فروش، چرخه ای وجود دارد. این چرخه زمانی شروع می شود که مشتری احتمالی از وجود پیشنهادی آگاه می شود و به طور ایده آل با خرید به سرانجام می رسد. این چرخه ی فروش می تواند زیاد سریع باشد همانند خرید محصولات غذایی، یا فرایندی طولانی باشد مثل خرید ساز و برگ سنگین یا ساختمان ها. مشتریان احتمالی علاقه مند، در مراحل مختلفی از این چرخه در عقیده گرفته می شوند که کانال ارتباطی نامیده می شود. کارشناسان بر راز این سوژه توافق دارند که مراحل این کانال ارتباطی عبارتند از:

سرنخ: این اصطلاح به فرصت های جدید بر پایه تعلق احتمالی مشتری به دسته جمعی (مانند کسانی که محصول مشابهی را در ماضی خریداری کرده اند) اشاره دارد.

مشتری احتمالی: با خریدار خفته از طریق تماس سرد (تماس تلفنی) ارتباط پایدار می کنید و شدنی است او به رهنمود شما علاقه مند شود.

مشتری احتمالی واجد شرایط یا <<گرم>>: نیازهای مشتری احتمالی از طریق پیشنهادتان برآورده می شود و او برای خرید متقاعد می شود.

مشتری احتمالی <<داغ>>: فروشنده در شرف بستن پیمان نامه است. مخالفت هایی از جانب خریدار هستی دارد که پیش از فروش باید رفع شوند.

مشتری: خریدار تصمیم به خرید می گیرد.

پس از آنکه فروش به انجام رسید، مدیران باید مطمئن شوند که این مشتری، به مشتری ابدیت تبدیل خواهد شد. برای این کار، فروشنده می تواند وابستگی خود را با مشتری حفظ کند یا محرک هایی برای تکرار خرید رهنمود دهد. عملکرد شرکت بعد از فروش، به اندازه ی خود تجربه ی فروش اهمیت دارد. ممکن است کسب وکارها میلیون ها تومان خرجِ پی بردن به سطوح خوشنودی مشتریان خود و وفاداری آن ها به شرکت کنند. با این حال، این مسئله به طور عمده باره قبول است که کوشش برای حفظ مشتریان فعلی نیازمند سعی اقلیت در سنجش با جذب مشتریان جدید است. به همین دلیل، مدیر باید به تمرین مدیریت روابط مشتری (CRM) بپردازد.

بازاریابی = هم اکنون و در آینده، با مشتریان خود هم سو شوید
بازاریابی نگاهی از خارج به درون دارد. بازاریابی قبل از اینکه محصولی فرآوری شود آغاز می شود. در بازاریابی پیش درآمد به سراغ مشتری می رویم. با تحقیقات بازاریابی نیازها و خواسته های وی را کشف می کنیم و سپس محصولی را ارائه می دهیم که بهتر از محصولات موجود مایحتاج و خواسته های وی را برآورده می سازد. این مفهوم با یک بازار کاملاً تعریف شده نخست می شود و روی نیازهای مشتریان تاکید دارد و با تأمین خوشنودی مشتریان هوده می آفریند.

فعالیت بازاریابی پیش تر از آنکه سازمان کالایی فرآوری کرده باشد، ابتدا می شود. فروش پس از تولید و عرضه کالا پا به میدان می گذارد. لویت در تفاوت بین بازاریابی و فروش می گوید: فروش عبارت است از پیدا کردن مشتری برای محصولاتی که در برگزیدن دارید و بازاریابی یعنی حصول اطمینان از اینکه شما نمونه ها باره احتیاج مشتری را در پسندیدن دارید

همکاری اپل، گوگل و آمازون برای توسعه استاندارد خانه هوشمند

ساندبار جدید TCL با صدای دالبی اتموس مجازی معرفی شد

JBL سه ساندبار جدید را در ایفا ۲۰۱۹ معرفی کرد

بازاریابی ,مشتری ,ها ,مشتریان ,احتمالی ,ی ,می شود ,بازاریابی و ,و فروش ,است که ,آن ها

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
tarhesevom leadership baghesepidary mehdi12 mozchat11 razezibaeii azaranplus triboon bitarayanehm dederbrestgent